Током епидемије Ковид-19 важно и очување менталног здравља

Током епидемије Ковид-19 важно и очување менталног здравља

Светска здравствена организација све чешће упозорава на забрињавајући утицај пандемије Ковид 19 на ментално здравље становништва. Услед чега настаје панични страх код људи, којим симптомима је праћен, али и који су механизми и стратегије да се успешно превазиђе за телевизију Форум говори специјалисткиња психијатрије докторка Весна Кнежевић Милетић.

Осећај појачане забринутости и страха углавном се јавља услед суочавања са једном новом и непознатом ситуацијом узрокованом епидемијом Ковид 19, за коју чак ни струка нема јасан одговор.

Страх се јавио највише због болести, присутности вируса, страха за сопствено здравље, да ли ћемо се разболети… А онда ту је и страх за своје најближе, најмилије. Код људи који су радно активни постоји страх да ли ће се заразити на послу и да ли ће инфекцију пренети својој деци или родитељима. Код људи код којих се јавља анксиозност, односно субјективни доживљај напетости, страха, тескобе, забринутости, која може бити праћена и неким физичким манифестацијама као што су лупање срца, осећај гушења, недостатка ваздуха, знојење и сл… Све то уз неке мере и ситне кораке можемо смањити и сузбити – каже др Весна Кнежевић Милетић, специјалисткиња психијатрије.

У циљу очувања менталног здравља, против претераног страха се треба борити. Слушање музике, физичка активност, одлазак у природу, разговор са пријатељима готово увек делују благотворно. Једна од стратегија је и смањена изложеност вестима које су у вези са епидемијом.

Добар сан је важан за очување менталног здравља, али и за имунитет. Никако не треба прибегавати повећаној употреби кофеина, цигарета, алкохола и слично јер је њихов утицај на психичко здравље контрапродуктиван. Особе које саме ипак не успевају да превазиђу снажан осећај страха и тескобе, стручну помоћ психијатра могу добити и позивом на број 033 712 631.

Више у видео прилогу на почетку текста.

Подели на мрежама

Повезани чланци